Illinois Masonic Academic Bowl

Grand Lodge of Ancient Free & Accepted Masons of the State of Illinois

State Tournament Scores

                                  March 2, 2019

 

Class 1A, Pool “A”

 
New Berlin H.S.

  

Routt Catholic H.S. (Jacksonville)

 

ROWVA  H.S. (Oneida)

 

Galena H.S.


Gallatin County H.S. (Junction)

   
Flanagan-Cornell H.S. (Flanagan)



     New Berlin H.S.


           Round 1 – Lost 150 to 190 to ROWVA  H.S.


           Round 2 – Won 180 to 100 over Galena H.S.


           Round 3 – Won 220 to 110 over Gallatin County H.S.


           Round 4 – Won 220 to 80 over Flanagan-Cornell H.S.


           Round 5 – Wone 210 to 130 over Routt Catholic H.S.


     Routt Catholic H.S.


           Round 1 – Lost 130 to 180 to Galena H.S.


           Round 2 – Won 140 to 120 over Gallatin County H.S.


           Round 3 – Won 150 to 80 over Flanagan-Cornell H.S.


           Round 4 – Won 130 to 120 over ROWVA  H.S.


           Round 5 – Lost 130 to 210 to New Berlin H.S.


      ROWVA  H.S.


           Round 1 – Won 190 to 150 over New Berlin


           Round 2 – Lost 150 to 160 to Flanagan-Cornell


           Round 3 – Lost 160 to 180 to Galena


           Round 4 – Lost 120 to 130 to Routt Catholic


           Round 5 – Won 180 to 160 over Gallatin County


       Galena H.S.


           Round 1 – Won 180 to 130 over Routt Catholic


           Round 2 – Lost 100 to 180 to New Berlin


           Round 3 – Won 180 to 160 over ROWVA


           Round 4 – Won 200 to 130 over Gallatin County


           Round 5 – Won 240 to 90 over Flanagan-Cornell


       Gallatin County H.S.


           Round 1 – Won 110 to 70 over Flanagan-Cornell


           Round 2 – Lost 120 to 140 to Routt Catholic


           Round 3 – Lost 110 to 220 to New Berlin


           Round 4 – Lost 130 to 200 to Galena


           Round 5 – Lost 160 to 180 to ROWVA


        Flanagan-Cornell H.S.


           Round 1 – Lost 70 to 110 to Gallatin County


           Round 2 – Won 160 to 150 over ROWVA


           Round 3 – Lost 80 to 150 to Routt Catholic


           Round 4 – Lost 80 to 220 to New Berlin


           Round 5 – Lost 90 to 240 to Galena


Class 1A, Pool “B”

  

Edwards County H.S. (Albion)

 

Villa Grove H.S.

 

United H.S. (Monmouth)

 

Fisher H.S.

 

Morrison H.S.


Elgin Academy



      Edwards County H.S.


           Round 1 – Won 160 to 110 over Villa Grove


           Round 2 – Lost 150 to 170 to Elgin


           Round 3 – Won 180 to 130 over Morrison


           Round 4 – Won 190 to 90 over Fisher


           Round 5 – Won 170 to 120 over United


      Villa Grove H.S.


           Round 1 – Lost 110 to 160 to Edwards County


           Round 2 – Won 170 to 110 over United


           Round 3 – Lost 110 to 160 to Elgin


           Round 4 – Won 150 to 100 over Morrison


           Round 5 Won 150 to 120 over Fisher


      United H.S.


           Round 1 – Lost 90 to 160 to Morrison


           Round 2 – Lost 110 to 170 to Villa Grove


           Round 3 – Won 130 to 80 over Fisher


           Round 4 – Lost 70 to 240 to Elgin


           Round 5 – Lost 120 to 170 to Edwards County


        Fisher H.S.


           Round 1 – Lost 40 to 240 to Elgin


           Round 2 – Lost 110 to 130 to Morrison


           Round 3 – Lost 80 to 130 to United


           Round 4 – Lost 90 to 190 to Edwards County


           Round 5 – Lost 120 to 150 to Villa Grove


     Morrison H.S.


           Round 1 – Won 16 to 90 over United


           Round 2 – Won 130 to 110 over Fisher


           Round 3 – Lost 130 to 180 to Edwards County


           Round 4 – Lost 100 to 150 to Villa Grove


           Round 5 – Lost 140 to 200 to Elgin


     Elgin Academy


           Round 1 – Won 240 to 40 over Fisher


           Round 2 – Won 170 to 150 over Edwards County


           Round 3 – Won 160 to 110 over Villa Grove


           Round 4 – Won 240 to 70 over United


           Round 5 – Won 200 to 140 over Morrison


Class 1A, Playoff Rounds


           Round 6 (playoffs)


               New Berlin won 150 to 100 over Edwards County


               Elgin won 130 to 80 over Galena


           Round 7 (championship matches)


             Class 1A State Championship:


                New Berlin won 190 to 130 over Elgin


             Class 1A Third Place:


                Edwards County won 120 to 80 over Galena

                                               

Class 2A, Pool “A”


University of Illinois H.S. (Urbana)


Chicago Christian H.S. (Palos Heights)


Carlinville H.S.


Johnston City H.S.


Wesclin H.S. (Trenton)


         Note -- Cross-Pool matches do not count in record.

      

      University of Illinois H.S.


           Round 1 – Won 340 to 150 over Wesclin


           Round 2 – Won 420 to 90 over Johnston City


           Round 3 – Won 390 to 140 over Carlinville


           Round 4 – Won 460 to 90 over Robinson


           Round 5 – Lost 250 to 260 to Chicago Christian


      Chicago Christian H.S.


           Round 1 – Won 320 to 160 over Johnston City


           Round 2 – Won 250 to 110 over Illinois Valley Central


           Round 3 – Won 330 to 150 over Wesclin


           Round 4 – Won 330 to 150 over Carlinville


           Round 5 – Won 260 to 250 over University of Illinois


       Carlinville H.S.


           Round 1 – Won 220 ot 170 over Macomb


           Round 2 – Won 220 to 180 over Wesclin


           Round 3 – Lost 140 to 390 to University of Illinois


           Round 4 – Lost 150 to 330 to Chicago Christian


           Round 5 – Won 220 to 130 over Johnston City


         Johnston City H.S.


           Round 1 – Lost 160 to 320 to Chicago Christian


           Round 2 – Lost 90 to 420 to University of Illinois


           Round 3 – Lost 160 to 260 to Williamsville


           Round 4 – Won 170 to 150 over Wesclin


           Round 5 – Lost 130 to 220 to Carlinville


       Wesclin H.S.


           Round 1 – Lost 150 to 340 to University of Illiois


           Round 2 – Lost 180 to 220 to Carlinville


           Round 3 – Lost 150 to 330 to Chicago Christian


           Round 4 – Lost 150 to 170 to Johnston City


           Round 5 – Lost 160 to 190 to Latin


Class 2A, Pool “B”


   Robinson H.S.


   Illinois Valley Central H.S. (Chillicothe)


   Macomb H.S.


   Williamsville H.S.


   Latin School of Chicago


         Note -- Cross-Pool matches do not count in record.


      Robinson H.S.


           Round 1 – Lost 120 to 330 to Latin


           Round 2 – Lost 130 to 190 to Williamsville


           Round 3 – Won 220 to 100 over Macomb


           Round 4 – Lost 90 460 to University


           Round 5 – Lost 170 to 240 to Illinois Valley Central


     Illinois Valley Central H.S.


           Round 1 – Lost 150 to 320 to Williamsville


           Round 2 – Lost 110 to 250 to Chicago Christian


           Round 3 – Lost 210 to 280 to Latin


           Round 4 – Won 240 to 120 over Macomb


           Round 5 – Won 240 to 170 over Robinson


      Macomb H.S.


           Round 1 – Lost 170 to 220 to Carlinville


           Round 2 – Lost 120 to 280 to Latin


           Round 3 – Lost 100 to 220 to Robinson


           Round 4 – Lost 120 to 240 to Illinois Valley Central


           Round 5 – Lost 140 to 220 to Williamsville


        Williamsville H.S.


           Round 1 – Won 320 to 150 over Illinois Valley Central


           Round 2 – Won 190 to 130 over Robinson


           Round 3 – Won 260 to 160 over Johnston City


           Round 4 – Lost 240 to 260 to Latin


           Round 5 – Won 220 to 140 over Macomb


       Latin School


           Round 1 – Won 330 to 120 over Robinson


           Round 2 – Won 280 to 120 over Macomb


           Round 3 – Won 280 to 210 over Illinois Valley Central


           Round 4 – Won 260 to 240 over Williamsville


           Round 5 – Won 190 to 160 over Wesclin


Class 2A, Playoff Rounds


           Round 6 (playoffs)


                Chicago Christian won 240 to 180 over Williamsville


                University of Illinois won 310 to 180 over Latin


           Round 7 (championship matches)


              Class 2A State Championship:


                University of Illinois won 390 to 140 over Chicago Christian


              Class 2A Third Place:


                Latin won 300 to 150 over Williamsville

                                                             

Class 3A, Pool “A”


  Rockford Auburn H.S.


  Barrington H.S.


  Homewood-Flossmoor H.S. (Fossmoor)


  Springfield H.S.


  Morton H.S.


         Note -- Cross-Pool matches do not count in record.


     Rockford Auburn H.S.


           Round 1 – Won 370 to 120 over Morton


           Round 2 – Won 300 to 170 over Springfield


           Round 3 – Won 350 to 130 over Homewood-Flossmoor


           Round 4 – Won 390 to 110 over Dunlap


           Round 5 Won 320 to 220 over Barrington


     Barrington H.S.


           Round 1 – Won 310 to 190 over Springfield


           Round 2 – Won 260 to 180 over Carbondale


           Round 3 – Won 300 to 140 over Morton


           Round 4 – Won 260 to 220 over Homewood-Flossmoor


           Round 5 – Lost 220 to 320 to Auburn


       Homewood-Flossmoor H.S.


           Round 1 – Won 280 to 180 over Palatine


           Round 2 – Won 230 to 150 over Morton


           Round 3 – Lost 130 to 350 to Auburn


           Round 4 – Lost 220 to 260 to Barrington


           Round 5 – Won 220 to 210 over Springfield


         Springfield H.S.


           Round 1 – Lost 190 to 310 to Barrington


           Round 2 – Lost 170 to 300 to Auburn


           Round 3 – Lost 170 to 270 to Oak Park & River Forest


           Round 4 – Won 240 to 170 over Morton


           Round 5 – Lost 210 to 220 to Homewood-Flossmoor


       Morton H.S.


           Round 1 – Lost 120 to 370 to Auburn


           Round 2 – Lost 150 to 230 to Homewood-Flossmoor


           Round 3 – Lost 140 to 300 to Barrington


           Round 4 – Lost 170 to 240 to Springfield


           Round 5 – Lost 190 to 300 to Illinois Math & Science


Class 3A, Pool “B”


  Dunlap H.S.


  Carbondale H.S.


  Palatine H.S.


  Oak Park and River Forest H.S. (Oak Park)


  Illinois Mathematics and Science Academy (Aurora)


         Note -- Cross-Pool matches do not count in record.


      Dunlap H.S.


           Round 1 – Lost 90 to 410 to Illinois Math & Science


           Round 2 – Lost 100 to 320 to Oak Park & River Forest


           Round 3 – Lost 150 to 260 to Palatine


           Round 4 – Lost 110 to 390 to Auburn


           Round 5 – Lost 190 to 250 to Carbondale


     Carbondale H.S.


           Round 1 – Lost 160 to 330 to Oak Park & River Forest


           Round 2 – Lost 180 to 260 to Barrington


           Round 3 – Lost 170 to 330 to Illinois Math & Science


           Round 4 – Lost 200 to 310 to Palatine


           Round 5 – Won 250 to 190 over Dunlap


         Palatine H.S.


           Round 1 – Lost 180 to 280 to Homewood-Flossmoor


           Round 2 – Lost 130 to 340 to Illinois Math & Science


           Round 3 – Won 260 to 150 over Dunlap


           Round 4 – Won 310 to 200 over Carbondale


           Round 5 – Lost 220 to 290 to Oak Park & River Forest


      Oak Park & River Forest H.S.


           Round 1 – Won 330 to 160 over Carbondale


           Round 2 – Wone 320 to 100 over Dunlap


           Round 3 – Won 270 to 170 over Springfield


           Round 4 – Lost 210 to 330 to Illinois Math & Science


           Round 5 – Won 290 to 220 over Palatine


      Illinois Math & Science Academy


           Round 1 – Won 410 to 90 over Dunlap


           Round 2 – Won 340 to 130 over Palatine


           Round 3 – Won 330 to 170 over Carbondale


           Round 4 – Won 330 to 210 over Oak Park & River Forest


           Round 5 – Won 300 to 190 over Morton


Class 3A, Playoff Rounds


           Round 6 (playoffs)


             Oak Park & River Forest won 250 to 230 over Auburn


             Illinois Math & Science won 270 to 190 over Barrington


           Round 7 (championship matches)


             Class 3A State Championship:


                Illinois Math & Science won 290 to 280

                                                  over Oak Park & River Forest


             Class 3A Third Place:


                 Auburn won 330 to 170 over Barrington